Mednarodna konferenca o družinskem podjetništvu 6. oktober 2017, Grand hotel Union, Ljubljana
Združenje krščanskih poslovnežev Slovenije, Zavod Za dialog ter Fokus 2031 so dne 6. oktobra 2017 v Grand hotel Union v Ljubljani organizirali mednarodno konferenco o družinskem podjetništvu. Namen konference je bil predstaviti primere dobrih praks za prenos lastništva in vodstva v družinskih podjetjih na mlajšo generacijo. Konferenca je ponudila priložnost, da smo se spoznali s koncepti vodenja dveh manjših slovenskih in dveh velikih nemških družinskih podjetij. Okoli petdeset udeležencev je prisluhnilo izkušnjam dr. Hubertine Underbeg-Ruder iz Underberg AG iz Švice (o.p. znano po grenčicah) in dr. Stephana Werhahna iz grupacije Werhahn KG iz Nemčije, ga. Mojce Emeršič iz mednarodne korporacije Ernst & Young, glavne organizatorice konference, Kaje Kosec, MAS, MA iz zavoda Za dialog, direktorja in lastnika podjetja Lotrič Meroslovje d.o.o., g. Marka Lotriča, ga. Marte Turk iz Gospodarske zbornice Slovenije – ZOR ter g. Ivana Kapetanović mlajšega, ki vodi podjetje Kapetan d.o.o. v Ljubljani.
Tuja gosta, dr. Underbeg-Ruder in dr. Werhahn sta spregovorila predvsem o načinu vodenja družinskega podjetja. Ga. Emeršič je predstavila njihov model za uspešen prenos lastništva v družinskih podjetjih na primeru družine Lotrič. Svoj pogled na prenos vodenja in lastništva v svojem družinskem podjetju je predstavil g. Lotrič ter njegova hči, ki je udeležena tako v vodenju kot lastništvu podjetja. Ga. Turk je izpostavila vlogo žensk v družinskih podjetjih, g. Kapetanović mlajši pa je spregovoril o odnosih v družini in pogledu družine na vodenje in lastništvo podjetja. Kaja Kosec pa je predstavila kako se prepletajo dialog in voditeljski značaj z uspešnim prenosom upravljanja in lastništva podjetja.
Zaradi izredno jasnega stališča, ki je lahko v pomoč vsakemu krščanskemu poslovnežu, je potrebno izpostaviti mnenje dr. Underbeg-Ruder: »V podjetju Underberg poslujemo na temeljih krščanske etike. To je naša obveza, ki je bolj konkretna kot zaveza, da poslujemo ‘etično’. Na vprašanje: ‘Ali upoštevate etične principe?’ vsi poslovneži ogovorijo ‘poslujemo etično’, kar je premalo in je nezavezujoče, ker ni otipljivo. Poslovati po merilih ‘krščanske’ etike pomeni oprijemljivo odgovornost podjetja in vodilnih oseb.«
V nadaljevanju predstavitev so dr. Underbeg-Ruder, dr. Werhahn in g. Kapetanović spregovorili med seboj v okrogli mizi na temo »Dobre prakse«, v katero so posegali udeleženci s svojimi komentarji in vprašanji. Zanimivo je, da so vsi trije, čeprav iz različnih stališč, poudarjali mnenje, da so osebne vrednote, ki jih gojijo v družini, tudi vrednote, ki jih uvajajo v podjetju. Nekaj mnenj panelistov: (a) Princip vodenja v podjetjih ni v preseganju številčnih rekordov, pač pa visoka kultura poslovanja; (b) Principi, ki jim sledijo podjetja danes, so skladnost z zakonodajo in predpisi, jutri pa bodo to ustvarjanje osebnostne integritete zaposlenih.